Usługi

Różnorodność usług oraz ścisła współpraca między terapeutami i trenerami to klucz do osiągnięcia sukcesu. Sprawdź, jak działamy!

Nasze usługi

Kliknij na daną usługę, aby poznać szczegóły

Osteopatia to gałąź medycyny, skupiająca się na przywróceniu homeostazy używając technik manualnych. Jest to nauka, na którą składa się dokładna, wyczerpująca i weryfikowalna wiedza o strukturach i funkcjach anatomicznych, fizjologicznych, psychologicznych, w tym chemii i fizyki ludzkiego ciała. Osteopatia w Krakowie dostępna jest w Symferii.



Czytaj więcej →

Manipulacja Powięzi (FM) to jedna ze skuteczniejszych oraz prężniej rozwijających się metod manualnego leczenia różnorakich dolegliwości. Za jej pomocą można nie tylko z powodzeniem rozwiązywać problemy bólowe, ale również, dzięki podejściu FMID – (Fascial Manipulation for internal dysfunction; Manipulacja Powięzi w leczeniu dysfunkcji wewnętrznych) radzić sobie z wieloma dysfunkcjami narządów wewnętrznych.

Czytaj więcej →
Terapia manualna to ogólnie mówiąc proces leczenia, w którym wykorzystywane są techniki bezpośredniego oddziaływania na tkanki za pomocą dotyku. Szczególną jej formą jest koncepcja Five Regulators System concept, rozwinięta przez lek. Radosława Składowskiego.

Czytaj więcej →
Jest to jedna z metod wykorzystywana przez fizjoterapeutów i osteopatów w pracy, polegająca na nakłuwaniu igłami o różnych długościach (w zależności od danego regionu) konkretnie odnalezionych punktów w obrębie tkanek. Szukając igłoterapii w Krakowie możesz udać się do Symferii.  Na celownikach naszych igieł będą znajdowały się mięśniowo-powięziowe punkty spustowe.

Czytaj więcej →
Terapia wisceralna to szczególna dziedzina manualnej pracy z ciałem. Dzięki zastosowaniu odpowiedniego podejścia dzięki jej wykorzystaniu terapeuci są w stanie oddziaływać na wiele dysfunkcji wewnętrznych. Wykorzystuje się tu techniki oddziałujące bezpośrednio na obszar narządu lub techniki pośrednie. 

Czytaj więcej →
Pinoterapia to główna metoda Medycyny Manualnej wg. dr Radosława Składowskiego. Polega ona na stymulacji powłok ciała za pomocą narzędzi, tzw. pinów oraz KATów. Dodatkowo pomocniczo używana jest bańka chińska oraz pijawki lekarskie.

Czytaj więcej →

Fizjoterapia uroginekologiczna to dziedzina, która odnosi się do wszelakich problemów związanych z układem moczowym oraz rozrodczym. Odpowiednio zaprogramowane działanie, polegające na łączeniu technik manualnych z odpowiednimi ćwiczeniami pozwala pozbyć się takich dolegliwości, jak nietrzymanie moczu, bolesne miesiączki czy też bolesne stosunki.

Hirudoterapia, czyli leczenie pijawkami, to metoda terapeutyczna, która wykorzystuje właściwości lecznicze pijawek lekarskich. Stosowana w terapii m.in. schorzeń układu krążenia, żylaków, zapaleń stawów, chorób skóry, a także w celu przyspieszenia gojenia się ran pooperacyjnych.

Czytaj więcej →

Kinesiotaping jest jedną z nowatorskich metod terapii rozwijającą się na świecie od ponad 40 lat. Koncepcja terapeutyczna opiera się na zastosowaniu specjalnie opracowanego dynamicznego plastra, o charakterystycznych parametrach, zbliżonych do właściwości fizycznych ludzkiej skóry.

Czytaj więcej →
Jest to jeden z podstawowych aspektów przywracania zdrowia oraz najlepiej dostępny środek terapeutyczny wykorzystywany przez fizjoterapeutów. Trening medyczny, czy też kinezyterapia (leczenie ruchem) stanowi podstawę utrzymania efektów leczenia oraz jest podstawą profilaktyki wielu dolegliwości.

Czytaj więcej →
Trening motoryczny definiowany jest jako poprawa parametrów sportowca oraz prewencja urazów. Właściwie zaplanowany pod indywidualne potrzeby sportowca to klucz do budowania formy i utrzymania jej na wysokim poziomie.

Czytaj więcej →

Treningi biegowe oraz indywidualne plany treningowe to oferta skierowana do biegaczy na każdym poziomie wytrenowania – niezależne od tego czy dopiero zaczynasz swoją przygodę czy jesteś blisko zawodowego trenowania.

Oferujemy plany treningowe na dystansach średnich 800m-1500m; długich 5km, 10km, półmaraton i maraton, czy też plany pod biegi górskie.

Czytaj więcej →

W Symferii oferujemy pomoc w zakresie bezpiecznego przygotowania się do porodu oraz dobrego samopoczucia w ciąży. Czytaj więcej →

Połóg jest okresem poporodowym u kobiety trwającym medycznie ok. 6-8 tygodni, w którym cofają się zmiany w organizmie wywołane okresem ciąży i porodu. Zmiany te mają charakter ogólnoustrojowy i przede wszystkim zachodzą w okolicy narządu rodnego. Oczywiście połóg nie jest dobrym momentem na bardzo intensywne treningi czy budowanie formy, za to idealnym na reedukację systemu lokalnego, mięśni głębokich czy budowania dobrych podstaw.

Czytaj więcej →

Mięśnie dna miednicy to grupa mięśniowa niezwykle istotna w przypadku funkcjonowania układu moczowego i płciowego. Często jest to grupa pomijana podczas wykonywania aktywności fizycznej. Mięśnie dna miednicy odgrywają kluczową rolę w przypadku podtrzymywania narządów takich jak: pęcherz moczowy, cewka moczowa, odbyt oraz macica i pochwa u kobiet. Pełnią również funkcję stabilizującą tułów.

Czytaj więcej →

Bieganie jest jedną z najprostszych aktywności fizycznych jakiej możemy się podjąć na co dzień. Jednak bez odpowiedniego przygotowania czy poprawnej techniki biegu, zwiększa się ryzyko kontuzji lub przeciążeń, które powodują dolegliwości bólowe i uniemożliwiają nam czerpanie z tego przyjemności – dotyczy to zarówno biegania zawodowego jak i amatorskiego.

Czytaj więcej →

Badania wydolnościowe są dobrym sposobem wyznaczenia kondycji i poziomu wytrenowania danej osoby. Na ich podstawie można ocenić stan przygotowania danego organizmu, dobrać odpowiednie obciążenie treningowe i poznać progi metaboliczne czy też strefy treningowe. Pozwoli nam to na precyzyjne zoptymalizowanie treningu dzięki czemu szybciej osiągniemy swoje założone cele treningowe.

Czytaj więcej →

Osteopatia

Wiele osób słysząc o osteopatii z góry przybiera założenie, iż jest to pewnego rodzaju znachorstwo czy też szarlataneria. Nic bardziej mylnego! Osteopatia to pełnoprawna gałąź medycyny, która swoje działanie opiera na prawach działania organizmu

Na czym polega osteopatia? Zasady osteopatii

Medycyna osteopatyczna opiera się na trzech głównych zasadach:

  • Organizm stanowi jedność.
  • Struktura oraz funkcja ciała są od siebie wzajemnie zależne.
  • Organizm posiada mechanizmy umożliwiające samoleczenie oraz autoregulację.

Sam Still o osteopatii mówił w następujący sposób: „[…] jest to nauka, na którą składa się dokładna, wyczerpująca i weryfikowalna wiedza o strukturach i funkcjach anatomicznych, fizjologicznych, psychologicznych, w tym chemii i fizyki ludzkiego ciała.”

Jak wygląda praca osteopaty?

Diagnostyka osteopatyczna, poza dokładnym wywiadem oraz badaniem funkcjonalnym, opiera się w dużej mierze na dokładnej palpacji, czyli badaniu manualnym ciała. Terapeuta badając obszar objęty dolegliwością stara się odpowiedzieć na pytanie, co zaburzyło możliwości ciała do samoleczenia oraz jak umożliwić organizmowi powrót do zdrowia.

Przyczyny dysfunkcji są przez osteopatę rozpatrywane wielokierunkowo. Badany jest możliwy wpływ układu krwionośnego, nerwowego, limfatycznego, narządów wewnętrznych, układu mięśniowo-powięziowego, kostnego czy też przyczyn psychosomatycznych na powstanie dolegliwości.

W badaniu manualnym terapeuta poszukuje zmian w napięciu, tkliwości, symetrii oraz teksturze tkanek. W połączeniu z wywiadem oraz informacjami uzyskanymi w trakcie wywiadu pozwala to na określenie przyczyn występowania dolegliwości.

Jak wygląda terapia osteopatyczna? Jak pracuje osteopata?

Terapia osteopatyczna polega na użyciu różnego rodzaju bodźców manualnych w celu wywołania zmian w tkance, która uczestniczy w tworzeniu dysfunkcji. Nie istnieje jedna, charakterystyczna technika dla osteopatii: jest to sposób wykorzystania różnorakich metod w celu poprowadzenia organizmu do zdrowia. Osteopaci w swojej pracy często wykorzystują:

  • terapię manualną
  • terapię wisceralną
  • terapię cranio-sacralną
  • techniki manipulacyjne
  • techniki BLT
  • techniki napięcia-przeciwnapięcia
  • techniki energii mięśniowej

Każdy osteopata może korzystać również z wielu innych technik czy też podejść terapeutycznych, czyni to jednak zawsze w założeniu, iż terapia ma jedynie umożliwić organizmowi powrót do zdolności samoleczenia.

W czym pomaga osteopatia? Co leczy osteopatia?

Osteopatia jako gałąź medycyny wspomagająca działanie niemal każdego układu ciała, z powodzeniem wykorzystana być może w leczeniu bądź wspomaganiu leczenia wielu dolegliwości oraz chorób organizmu. Wielu ludzi kojarzy osteopatię z leczeniem rwy kulszowej lub innych dolegliwości kręgosłupa.

Do najczęstszych dolegliwości leczonych przez osteopatów należą:

  • bóle kręgosłupa
  • dyskopatie
  • bóle stawów obwodowych
  • bóle oraz kontuzje mięśniowo-powięziowe
  • dolegliwości trzewne m.in.: zgagi, refluksy, bolesne miesiączki, zaparcia, wzdęcia
  • wady postawy: skoliozy, koślawe kolana
  • dolegliwości niemowlęce
  • dolegliwości ginekologiczne
  • niektóre zaburzenia hormonalne
  • dolegliwości psychosomatyczne
  • wspomaganie leczenia chorób reumatycznych, metabolicznych oraz zakaźnych

Warto wspomnieć, iż medycyna osteopatyczna nie wyklucza, lecz wręcz integruje ze sobą medycynę akademicką. Często dobra współpraca pomiędzy osteopatą a lekarzem prowadzącym potrafi przynieść nieporównywalnie lepsze wyniki, niż samo leczenie farmakologiczne czy też operacyjne.

Manipulacja Powięzi

Manipulacja Powięzi w leczeniu dysfunkcji wewnętrznych

Metoda FM jest zatem potężnym narzędziem, które terapeuta może wykorzystać w leczeniu pacjentów z szerokim spektrum dolegliwości. Manipulacja powięzi w Krakowie wykonywana jest w naszym Centrum. Na czym polega działanie manipulacji powięzi?

Czym jest powięź?

Powięź jest rodzajem tkanki łącznej. Nie zagłębiając się głęboko w jej dokładną budowę, powiedzieć można, iż składa się ona z włókien kolagenowych, elastycznych, substancji podstawowej (umożliwiającej ślizg włókien oraz warstw powięzi między sobą). Rolą powięzi jest m.in.:

  • organizacja przestrzenna narządów, mięśni, ścięgien, tworzenie jam oraz przedziałów ciała
  • utrzymywanie strukturalnej jedności ciała
  • tworzenie szlaków przebiegu nerwów, naczyń krwionośnych i limfatycznych
  • tworzenie środowiska do przemian biochemicznych
  • tworzenie szlaków komunikacji pomiędzy komórkami
  • udział w procesach immunologicznych
  • koordynacja aktywności danych grup mięśniowych

Powięź przenika i otacza całe ciało, integrując je ze sobą. Ze względu na mnogość jej funkcji, zaburzenia w jej napięciu mogą wpłynąć na pojawienie się wielu objawów.

Na czym polega i jak działa Manipulacja Powięzi?

Manipulacja Powięzi opiera się na oddziaływaniu terapeutycznym w określonych punktach na powierzchni powięzi głębokiej oraz powięzi powierzchownej. Punkty zlokalizowane w obrębie powięzi głębokiej nazywane są centrami koordynacji oraz centrami fuzji. Punkty te stanowią miejsce przecięcia wektorów sił wytwarzanych poprzez działanie poszczególnych mięśni. W obrębie powięzi powierzchownej zmian poszukuje się w obrębie tzw. kwadrantów – umownie podzielonych obszarów na powierzchni ciała.

Podstawowym celem manipulacji powięzi jest zlikwidowanie tzw. densyfikacji. Densyfikacja stanowi zagęszczenie w obrębie substancji podstawowej powięzi (kwasu hialuronowego, włókien kolagenowych), prowadzące do zwiększenia sztywności danego punktu.

Densyfikacja jest mechanizmem obronno-ochronnym organizmu. W przypadku sumowania się mikrourazów, przeciążeń, jednorazowego, silnego urazu, nieprawidłowej diety, pracy w ciężkich warunkach środowiska czy stresu ciało zaczyna chronić tkanki najbardziej podatne na przeciążenie lub tkanki genetycznie najsłabsze. Zagęszczenie ma na celu wspomóc ciało. Jednak w momencie, gdy skończy się potencjał adaptacyjny organizmu może prowadzić do postępującego podrażnienia receptorów bólowych oraz zmienić biomechanikę (czy też aktywność mięśniową) w obrębie stawu, w pobliżu którego znajduje się densyfikacja. Zagęszczenie to może również negatywnie wpływać na funkcje narządów wewnętrznych.

Przyczyny dysfunkcji są przez osteopatę rozpatrywane wielokierunkowo. Badany jest możliwy wpływ układu krwionośnego, nerwowego, limfatycznego, narządów wewnętrznych, układu mięśniowo-powięziowego, kostnego czy też przyczyn psychosomatycznych na powstanie dolegliwości.

W badaniu manualnym terapeuta poszukuje zmian w napięciu, tkliwości, symetrii oraz teksturze tkanek. W połączeniu z wywiadem oraz informacjami uzyskanymi w trakcie wywiadu pozwala to na określenie przyczyn występowania dolegliwości.

W czym może pomóc Manipulacja Powięzi (FM)?

Zakres oddziaływania Manipulacji Powięzi jest bardzo szeroki. Zaliczyć do niego możemy:

  • bóle mięśniowe
  • bóle stawowe
  • stany po urazach, operacjach
  • parestezje, drętwienia, mrowienia
  • bóle kręgosłupa, dyskopatie
  • bóle głowy
  • kontuzje sportowe
  • problemy wewnętrzne, m.in.: zaparcia, wzdęcia, niektóre zaburzenia hormonalne, bolesne miesiączki, zaburzenia słuchu, wzroku itp.
  • obrzęki

Zakres oddziaływania metody jest bardzo szeroki i nie sposób wymienić w tym miejscu wszystkich dysfunkcji, w których z powodzeniem wykorzystuje się FM.

Jak wygląda terapia wg Manipulacji Powięzi?

Wizyta składa się z kilku kroków, na które składają się:

  • Wywiad – terapeuta zbiera dokładne informacje na temat obecnych oraz przeszłych dolegliwości, urazów, operacji z przeszłości, charakteru pracy oraz dolegliwości wewnętrznych.
  • Określenie hipotezy na temat planu leczenia na podstawie wywiadu.
  • Weryfikacja ruchowa – terapeuta wykonuje konkretne testy ruchowe, by określić ograniczenia ruchomości, siły, poziom bólu przy danej czynności ruchowej.
  • Weryfikacja palpacyjna – terapeuta wyszukuje densyfikacji w istotnych w przypadku danego pacjenta punktach.
  • Leczenie – na podstawie znalezisk z badania palpacyjnego.

Leczenie w przypadku manipulacji punktów powięzi głębokiej opiera się na rozcieraniu tkanki na odpowiedniej głębokości za pomocą opuszków palców, kostek czy też łokcia. W przypadku powięzi powierzchownej mobilizacja przeprowadzana jest nieco płycej, często za pomocą płaskiej części łokcia lub całej dłoni. Manipulacja punktu zazwyczaj jest bolesna, jednakże w trakcie leczenia powinno się odnotować spadek bólu o 50-75%.

W zależności od dysfunkcji, z którą pracuje się u danego pacjenta, efekt możemy obserwować od razu, bądź po kilku dniach od leczenia. Wiąże się to ze zmianami, do których dochodzi w obrębie powięzi. Ze względu na charakter zabiegu, pacjent przez około 2-3 dni po leczeniu może odczuwać bolesność pozabiegową. Leczenie przeprowadza się zazwyczaj raz w tygodniu.

Terapia manualna w koncepcji FRSc

Podstawą tej terapii jest wydzielenie pięciu układów regulujących ludzki organizm, na bazie których można przydzielić każdego pacjenta oraz jego problem bólowy, z którym się zgłosił. Do regulatorów tych należą:

    • Regulator piezoaktywny, związany głównie z powięzią
    • Regulator humoralny, kompartmentowy – związany z przestrzeniami płynowymi ludzkiego organizmu;
    • Regulator Autonomicznego Układu Nerwowego, związany ze zjawiskami wywodzącymi się z dysfunkcji układu wegetatywnego;
    • Układ łańcuchów synkinetycznych, stanowiącego powiązane łańcuchy struktur stawowych, trzewnych, nerwowych, mięśniowych oraz powięziowych oddziałujących ze sobą w konkretnych rodzajach aktywności motorycznej
    • Układ pola morfogenetycznego

Leczenie za pomocą tej metody opiera się na dokładnym zebraniu wywiadu, określeniu deficytów ruchowych pacjenta oraz palpacji, wykonywanej w celu wykrycia zaburzeń tkankowych.

Techniki wykonywane w trakcie leczenia zależą od rodzaju wykrytych zaburzeń. W zależności od wykrytych deficytów terapeuta stosować może:

  • Techniki mobilizacyjne oraz manipulacyjne stawów obwodowych oraz kręgosłupa
  • Techniki łącznotkankowe
  • Techniki wisceralne
  • Suche igłowanie
  • Pinoterapię
  • Suche igłowanie
  • Hirudoterapię

W czym pomaga terapia manualna?

Terapia manualna w koncepcji FRSc ma szerokie zastosowanie w następujących dolegliwościach:

  • bóle mięśniowe
  • bóle stawowe
  • stany po urazach, operacjach
  • parestezje, drętwienia, mrowienia
  • rwa kulszowa, udowa
  • bóle kręgosłupa, dyskopatie
  • bóle głowy
  • kontuzje sportowe
  • problemy wewnętrzne, m.in.: zaparcia, wzdęcia, niektóre zaburzenia hormonalne, bolesne miesiączki, zaburzenia słuchu, wzroku itp.
  • obrzęki

Terapia manualna w Krakowie wg koncepcji FRS wykonywana jest przez wykwalifikowanych specjalistów naszego Centrum.

Igłoterapia sucha

Czym jest punkt spustowy?

Jest to niewielki obszar ludzkiego ciała, który pod wpływem drażnienia mechanicznego powoduje intensywny, tępy ból, który rzutuje w różnych kierunkach. Najczęściej wyczuwalny jest jako zgrubienia lub guzki charakteryzujące się lokalną nadwrażliwością w porównaniu do sąsiednich tkanek.

Poza wyżej wymienionymi mięśniowo-powięziowymi punktami spustowymi istnieją punkty spustowe znajdujące się w więzadłach, kościach, skórze i narządach wewnętrznych. W myśl podejścia do suchego igłowania wg. dr Radosława Składowskiego dodatkowo nakłuwamy i dezaktywujemy punkty spustowe znajdujące się w więzadłach, a także dla działania odruchowego w układzie nerwowym dyski śródstawowe, takie jak: dysk stawu mostkowo-obojczykowego, barkowo obojczykowego i spojenia łonowego.

Najbardziej charakterystyczną reakcją na trafienie punktu spustowego igłą jest „lokalna odpowiedź drżeniowa”, charakteryzująca się, jak sama nazwa wskazuje drżeniem w obrębie określonego pasma włókien mięśniowych danego mięśnia. Biologicznie wiąże się to z pobudzeniem rdzeniowych pól motorycznych, co odruchowo będzie dawało efekt przeciwbólowy oraz obniżenie napięcia mięśniowego.

Reakcje organizmu na suche igłowanie

Zabieg igłoterapii wiąże się z szeregiem reakcji mających wpływ na wiele układów naszego ciała. Najdokładniej przebadane i prawdopodobnie najbardziej istotne to reakcje:

  • odruchowe – najbardziej charakterystyczną reakcją na trafienie punktu spustowego igłą jest „lokalna odpowiedź drżeniowa”, charakteryzująca się, jak sama nazwa wskazuje drżeniem w obrębie określonego pasma włókien mięśniowych danego mięśnia. Biologicznie wiąże się to z pobudzeniem rdzeniowych pól motorycznych, co odruchowo będzie dawało efekt przeciwbólowy oraz obniżenie napięcia mięśniowego.
  • układu krążenia – powoduje poprawę ukrwienia i utlenienia  tkanek, a także w przypadku niedotlenienia tkanki zwiększenie jej metabolizmu glukozy. Stymuluje również tworzenie nowych naczyń włosowatych
  • przeciwbólowe – funkcjonujące głównie dzięki teorii analgezji stymulacyjnej Melzack’a. Jej podstawą jest zmniejszenie odczuwania bólu dzięki stymulacji igłą zmielnizowanych włókien nerwowych A-beta, A-delta oraz włókien C. Dzięki igłoterapii zwiększa się stężenie beta-endorfin, które uwalniając substancję P hamującą przekazywanie impulsów bólowych. Stymulacja igłą powoduje również działanie segmentarne, dzięki któremu można uzyskać zmniejszenie bólu w tkankach o podobnym unerwieniu, co do bodźcowanej tkanki
  • poprawy propriocepcji – udowodnione badaniami porównującymi grupy badawcze pacjentów poddanych rehabilitacji bez i z udziałem igłoterapii. Pacjenci, którym aplikowane igły w procesie rehabilitacji wykazywali się wyraźnie lepszym czuciem głębokim i stabilnością w obrębie stawu skokowego

Kiedy suche igłowanie jest wskazane? W czym pomaga suche igłowanie?

Igłoterapia posiada zastosowanie w bardzo wielu dolegliwościach bólowych. Przykładowe z nich to:

  • rwa kulszowa i zespoły konfliktów dyskowo-korzeniowych
  • cieśń podbarkowa
  • zespół cieśni kanału nadgarstka
  • łokieć tenisisty
  • łokieć golfisty
  • kolano skoczka
  • kolano biegacza
  • zapalenie rozcięgna podeszwowego i ostroga piętowa
  • kręcz szyi
  • ból wynikający z napięcia i sztywności tkanki mięśniowo-powięziowej
  • zapalenia kaletek
  • metatarsalgia Mortona
  • stany pourazowe i pozabiegowe w odpowiedniej fazie leczenia
  • cysta Bakera
  • bóle, zawroty głowy

Hirudoterapia Kraków – naturalna metoda leczenia z wykorzystaniem pijawek lekarskich

Hirudoterapia, czyli leczenie pijawkami, to metoda terapeutyczna, która wykorzystuje właściwości lecznicze pijawek lekarskich. Pijawki te podczas gryzienia uwalniają do krwi pacjenta substancje biologicznie czynne, takie jak hirudyna, która działa przeciwzakrzepowo, hialuronidaza o właściwościach przeciwzapalnych, oraz inne enzymy wspomagające krążenie i regenerację tkanek.

Leczenie pijawkami stosowane jest w terapii m.in. schorzeń układu krążenia, żylaków, zapaleń stawów, chorób skóry, a także w celu przyspieszenia gojenia się ran pooperacyjnych. Hirudoterapia jest uznawana za formę medycyny alternatywnej, jednak znajduje poparcie w badaniach, zwłaszcza w zakresie wspomagania terapii przeciwzakrzepowej i leczenia przewlekłych stanów zapalnych. Terapia pijawką lekarską pomaga również w pozbyciu się bólów przewklekłych kręgosłupa i stawów. 

 

Stawianie pijawek w Krakowie, Hirudoterapia Kraków – tym zajmuje się nasz hirudoterapeuta – mgr Konrad Błaż.

Jak działają pijawki lekarskie - Hirudoterapia?

Dlaczego warto skorzystać z stawiania pijawek w Krakowie?

Hirudoterapia w Krakowie to doskonały wybór dla osób poszukujących alternatywnych, naturalnych metod wspierających zdrowie. Pijawki lekarskie (Hirudo medicinalis) podczas zabiegu uwalniają do organizmu pacjenta substancje o działaniu leczniczym, w tym hirudynę, która działa przeciwzakrzepowo, oraz enzymy przeciwzapalne. Oto kilka korzyści, jakie możesz osiągnąć dzięki zabiegom hirudoterapii:

    1. Lepsze krążenie krwi – Pijawki rozrzedzają krew, co poprawia przepływ krwi i zapobiega zakrzepom. To kluczowe w leczeniu schorzeń takich jak żylaki, zakrzepica czy problemy z krążeniem kończyn dolnych, często spotykane u pacjentów z Krakowa, gdzie siedzący tryb życia może nasilać te problemy.

    2. Redukcja stanów zapalnych i bólu – Hirudoterapia skutecznie redukuje stany zapalne w organizmie, dzięki czemu może być pomocna w leczeniu chorób takich jak zapalenie stawów, reumatyzm czy bóle kręgosłupa. Zabiegi pijawkami przynoszą ulgę, zmniejszają obrzęki i pomagają poprawić ruchomość stawów.

    3. Przyspieszenie gojenia ran i regeneracja po zabiegach chirurgicznych – Pijawki wspierają procesy regeneracyjne, co sprawia, że hirudoterapia w Krakowie staje się coraz częściej wybieraną metodą wspomagającą leczenie trudno gojących się ran, także po operacjach ortopedycznych.

    4. Detoksykacja organizmu – Pijawki pomagają oczyścić organizm z toksyn, co wpływa na ogólną poprawę samopoczucia i wzrost energii. Pacjenci, którzy korzystają z hirudoterapii w Krakowie, często zauważają poprawę nastroju i lepszą jakość życia.

    5. Normalizacja ciśnienia krwi – Hirudoterapia wspomaga regulację ciśnienia, co jest szczególnie korzystne dla pacjentów cierpiących na nadciśnienie. W Krakowie, gdzie wielu ludzi prowadzi stresujący tryb życia, hirudoterapia może stanowić naturalne wsparcie w walce z tym schorzeniem

    6. Poprawa krążenia krwi – Pijawki uwalniają hirudynę, substancję działającą przeciwzakrzepowo, która rozrzedza krew, zapobiegając powstawaniu skrzepów. To kluczowe dla osób zmagających się z problemami krążeniowymi, takimi jak żylaki, zakrzepy czy niedokrwienie kończyn

Jak wygląda zabieg?

W naszym gabinecie w Krakowie hirudoterapia jest przeprowadzana przez wykwalifikowanego terapeutę, który dba o bezpieczeństwo i komfort pacjenta. Pijawki używane podczas zabiegu są jednorazowe, co gwarantuje pełną higienę i brak ryzyka infekcji. Zabieg polega na przystawieniu pijawek w określone miejsca na ciele, w zależności od potrzeb pacjenta. Sesja trwa od 30 do 60 minut, a sam zabieg jest praktycznie bezbolesny – pacjent odczuwa jedynie delikatne ukłucie na początku.

Kiedy hirudoterapia jest wskazana? W czym pomaga stawianie pijawek?

Terapia pijawkami znajduje zastosowanie w leczeniu wielu schorzeń, takich jak:

  • Problemy z krążeniem: żylaki, zakrzepica, choroba wieńcowa,
  • Przewlekłe bóle stawów i kręgosłupa, reumatoidalne zapalenie stawów,
  • Obrzęki, stany zapalne, trudno gojące się rany,
  • Nadciśnienie tętnicze i inne choroby sercowo-naczyniowe,
  • Migreny, bóle głowy, stany chronicznego zmęczenia.

Terapia wisceralna
Osteopatia wisceralna

W świecie fizjoterapii oraz osteopatii terapia wisceralna stanowi jeden z fundamentów manualnej pracy z ciałem. Ze względu na swoją specyfikę pozwala niejednokrotnie rozwiązać skomplikowane problemy bólowe, w których nie pomaga klasyczna terapia manualna lub inne podejścia terapeutyczne.

Na czym polega terapia wisceralna?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, warto odwołać się do aspektu ruchomości narządów wewnętrznych. Posiada on dwie składowe – mobilność oraz motylność.

Mobilność jest to ruchomość narządu względem innych trzewi, ściany jamy brzusznej, przepony lub innych struktur. Motorem mobilności może być zmiana pozycji ciała, oddychanie przeponowe, ruchy perystaltyczne czy też akcja serca.

Motylność natomiast wyraża się w spontanicznym ruchu samego narządu. Według niektórych teorii jest ona odzwierciedleniem drogi, jaką dany narząd przebywa w swoim rozwoju embrionalnym. Charakteryzują się małą częstotliwością oraz amplitudą. 

Znając te dwa pojęcia, w dużym uproszczeniu można powiedzieć, iż terapia wisceralna ma na celu przywrócenie warunków umożliwiających danemu narządowi (lub grupie narządów) przywrócenie prawidłowej mobilności oraz motylności. Innymi słowy, aby narząd mógł działać prawidłowo, konieczny jest jego prawidłowy ruch.

Skąd biorą się dysfunkcje wisceralne?

Wiemy już, iż dysfunkcja może być spowodowana przez ograniczoną mobilność lub motylność narządu. Do tego zaburzenia może dojść w przypadku:

  • zburzenia zaopatrzenia tętniczego
  • zaburzenie drenażu żylnego oraz limfatycznego
  • ingerencji chirurgicznych oraz zrostów tkankowych
  • spadku elastyczności ścian otaczających jamy ciała
  • zaburzeń na drodze unerwienia
  • nieprawidłowej diety
  • kompensacji zaburzeń układu mięśniowo-szkieletowego
  • częstych infekcji

Są to jedne z częstszych przyczyn dysfunkcji wisceralnych, pamiętajmy jednak, iż może być ich znacznie więcej.

W czym pomaga terapia wisceralna?

Terapia wisceralna znajduje zastosowanie w wielu dolegliwościach, takich jak m.in.:

  • bolesne miesiączki
  • zaparcia
  • wzdęcia
  • biegunki
  • refluks
  • zgaga
  • zaburzenia trawienia
  • niektóre zaburzenia hormonalne
  • migreny
  • problemy z zatokami

Istnieje jeszcze wiele problemów, z którymi poradzić sobie można używając terapii wisceralnej, również w naszym Centrum Osteopatii w Krakowie. Co istotne wartym zapamiętania jest to, iż ze względu na szczególną rolę w odżywieniu organizmu oraz na istotne powiązania nerwowe, naczyniowe czy też mięśniowo-powięziowe, dysfunkcje wisceralne mogą wywoływać ból w innych regionach ciała. Często spotykanymi dolegliwościami są np. bóle prawego barku w przypadku dysfunkcji wątroby.

Wartym wspomnienia jest to, iż w terapii wisceralnej dysfunkcja = brak możliwości wykonania określonej przez fizjologię organizmu funkcji danego narządu. Stan ten należy odróżnić od patologii, czyli zmian dokonanych w obrębie struktury narządu, czy to przez proces chorobowy, czy to uszkodzenie mechaniczne. Stan patologii może być jedynie wspomagany przez terapię wisceralną, a głównym prowadzącym leczenie powinien być lekarz.

Jak wygląda terapia wisceralna?

W zależności od podejścia czy też metody, jakiej używa terapeuta, wykorzystywane techniki mogą się znacznie różnić. Mogą być to bardzo delikatne manipulacje, mogą to być techniki pośrednie, sprowadzające okolicę danego narządu do pozycji komfortowej, czy też pośrednie, mające na celu wprowadzenie narządu w obszar ruchu ograniczonego. W innych podejściach będzie się z kolei zwracało uwagę na odtworzenie właściwej elastyczności powłok okrywających okolicę danego narządu.

Bez względu na wykorzystywane podejście, pamiętać trzeba o jednej, ważnej zasadzie: terapia wisceralna to jedynie część leczenia, a ciało zawsze należy traktować całościowo! Tak wygląda podejście fizjoterapii i osteopatii w Krakowie, w Symferii. Z racji na różne możliwe przyczyny, leczenie dysfunkcji wewnętrznych musi opierać się na dokładnie zaplanowanym podejściu wynikającym z wywiadu, badania oraz ich właściwej interpretacji przez terapeutę. 

Pinoterapia (koncepcja FRSc)

Podstawy działania pinoterapii opierają się na wydzieleniu pięciu systemów regulujących, które opisaliśmy przy okazji omawiania Terapii Manualnej w koncepcji FRSc. 

Techniki terapeutyczne w Pinoterapii:

  • KAT przesuwny i stacjonarny – wykonywany katem, najczęściej wzdłuż kręgosłupa, ewentualnie w innych przegrodach międzymięśniowych.
  • KAT stacjonarny – wykonywany katem, pod kątem prostym do struktury piezoelektrycznie aktywnej.
  • WIR – wykonywany kostką paliczka na szczycie prostownika grzbietu, poprzez zaczepienie się na danej strukturze i szybkim ześlizgnięciu się z niej
  • AUT – wykonywany katem poprzecznie do opracowywanej struktury.
  • GRASP – wykorzystywany do pracy na tzw. „ośmornicach”, które powstają w związku z zaburzeniami w 3 regulatorze. Polega na chwycie ośmiornicy i jej przełamaniu w zablokowanym kierunku.
  • Zwarcie – wykonywany dwoma pinami na punktach piezoelektrycznie czynnych, najczęściej po przeciwnych stronach łańcucha mięśniowo-powięziowego.
  • GRAD – polega na szybkim uderzaniu w określony rejon skórny kilkoma pinami jednocześnie lub częścią kłującą kata.
  • TASK – polega na szybkich, posuwisto – uderzających ruchach częściami tnącymi katów na danym obszarze skóry.
  • Manipulacje i mobilizacje stawowe – wykonywane w celach kalibracji łańcuchów synkinetycznych.

W czym pomaga pinoterapia?

  • bóle mięśniowe
  • bóle stawowe
  • stany po urazach, operacjach
  • parestezje, drętwienia, mrowienia
  • rwa kulszowa, udowa
  • bóle kręgosłupa, dyskopatie
  • bóle głowy
  • kontuzje sportowe
  • problemy wewnętrzne, m.in.: zaparcia, wzdęcia, niektóre zaburzenia hormonalne, bolesne miesiączki, zaburzenia słuchu, wzroku itp.
  • obrzęki

Pinoterapia w Krakowie wykonywana jest w naszym Centrum Osteopatii, Fizjoterapii i Treningu – Symferia.

Kinesiotaping

Cele kinesiotapingu

  • normalizacja funkcji mięśni – poprzez rozluźnianie zbyt napiętych grup mięśniowych, bądź wspomaganie ich pracy w przypadku osłabienia;
  • poprawa przepływu krwi i limfy – w wyniku zwiększenia przestrzeni między skórą właściwą a powięzią;
  • redukcja bólu – spowodowana zmniejszeniem podrażnienia receptorów nerwowych oraz odciążeniem podskórnych nocyceptorów;
  • usprawnienie propriocepcji – poprzez stymulacje mechanoreceptorów, które z kolei powodują aktywacje proprioceptorów;
  • wspieranie procesów gojenia się tkanek – w wyniku zwiększenia transportu chłonki i mediatorów zapalnych.

Taśma do kinesiotapingu wykonana jest w 100% z bawełny oraz pokryta hipoalergicznym akrylowym klejem, układającym się w warstwy o sinusoidalnym kształcie.

Plastry naklejane są na papier z napięciem ok. 10-25%, przy czym maksymalna możliwa do osiągnięcia sprężystość  sięga 130-140% ich pierwotnej długości.

Taśmy aplikuje się bezpośrednio na osuszoną i nienatłuszczoną skórę (w przypadku gęstego owłosienia występującego na preferowanym obszarze terapeutycznym, zaleca się jego usunięcie).

Zaaplikowany plaster dzięki dobremu przyleganiu do skóry nie ogranicza oraz nie krępuję ruchów. Ponadto jest w pełni wodoodporny, dzięki czemu nie przeszkadza w codziennej higienie oraz uprawianiu sportów wodnych. Dzięki tym właściwościom długość utrzymania aplikacji na skórze wynosi kilka dni (3-5), a nawet tygodni.

Wyróżnia się 6 głównych technik aplikacji:

  • Mechaniczną (mechanical correction) – polecaną w celu zwiększenia elastyczności tkanek, do pozycjonowania neutralnego mięśni, stawów i więzadeł; rozciągnięcie plastra 50–75% pierwotnej długości.
  • Powięziową (fascia correcion) – używaną w celu zmniejszenia napięcia powięzi; zakładanie plastra po ustaleniu części ciała w maksymalnym rozciągnięciu lub zastosowania ruchów wstrząsania (oscylacji); rozciągnięcie plastra 25–50%.
  • Przestrzenną (space correction) – stosowaną na miejsca zmienione procesem zapalnym, obrzękiem oraz na punkty bolesne o lokalizacji miejscowej; rozciągnięcie plastra 25–50%.
  • Więzadłowo/ścięgnową (ligament/tendon correction) – w celu stymulacji mechanoreceptorów stosowaną po technice mechanicznej korekcji lub po technikach rozluźniających; rozciągnięcie plastra 25%, 50%, 75% lub 100% w okolicy więzadeł lub nad ścięgnami przy zastosowaniu równocześnie dwóch procedur.
  • Funkcjonalną (functional correction) – stosowaną dla wspomagania lub ograniczania zakresu ruchu w stawach; rozciągnięcie plastra 50–75% .
  • Limfatyczną (lymphatic correction) – używaną w profilaktyce obrzęków limfatycznych; wymaga bardzo delikatnego rozciągnięcia plastra 0–15%.

Praktyczne zastosowanie tapingu

Kinesiotaping dzięki swojemu mało inwazyjnemu oraz długotrwałemu działaniu, stosowany jest w neurologii, onkologii, ortopedii i traumatologii, pediatrii, położnictwie, a także w celach estetycznych.

Taping stosujemy we wspomaganiu leczenia dolegliwości takich jak:

  • Bóle kręgosłupa
  • Bóle stawów obwodowych
  • Bolesne miesiączkowanie
  • Niedowłady po udarach mózgu
  • Stany po zwichnięciach i skręceniach stawów
  • Przeciwdziałanie rozstępom oraz cellutis
  • Uszkodzenia mięśni , więzadeł (naderwania, przeciążenia)
  • Obrzęki limfatyczne
  • Wady postawy
  • Blizny i krwiaki
  • Stany pourazowe i pooperacyjne

Trening medyczny

Czym jest trening medyczny?

Jest to połączenie kompetencji z zakresu wiedzy trenera personalnego, trenera przygotowania motorycznego oraz fizjoterapeuty. Na treningu skupiamy się głównie na aplikacji ruchu, ukierunkowanego na najsłabsze punkty w naszym ciele oraz na przywróceniu skoordynowanej równowagi między mobilnością a stabilnością narządu ruchu. Świadomie wykorzystuje się zjawisko mechanotransdukcji (ruch traktowany jest jako bodziec biologiczny) a co za tym idzie stymulowana jest produkcja kolagenu.

Zajęcia dedykowane są przede wszystkim tym, którzy chcą bezpiecznie powrócić do pełnej formy sportowej po urazie, operacji, a także tym, których celem jest poprawa efektywności swojego treningu.

 

Głównym założeniem treningu medycznego jest:

  • poprawa propriocepcji (czucia głębokiego)
  • zwiększenie motorycznej kontroli ciała (biomechanika stawów, balans mięśniowy,
    wzorce ruchowe, poprawne ustawienie segmentów ciała względem siebie)
  • prewencja urazów
  • poprawa techniki potrzebnej do uprawiania swojej dyscypliny
  • przygotowanie organizmu do powrotu do czynności życia codziennego (po kontuzji czy operacji)
Trening medyczny jest przydatny zarówno w sporcie zawodowym jak i w amatorskim oraz u osób nie uprawiających żadnej dyscypliny regularnie, których celem jest zachowanie zdrowia oraz wysokiej formy sprawności przez długie lata. Współpracując z naszymi fizjoterapeutami zachęcamy pacjentów do aktywnego uczestnictwa w procesie terapeutycznym. Łącząc terapię oraz trening medyczny umożliwiamy pacjentowi szybszy powrót do zdrowia. Istotne jest zdanie sobie sprawy ze specyfiki trybu życia. Czego innego potrzebuje w końcu zaawansowany sportowiec, a czego innego pracownik biurowy, spędzający kilkadziesiąt godzin w tygodniu w pozycji siedzącej. ~~Pamiętajcie, że ciało jest tak silne jak jego najsłabsze ogniwo! ~~

Trening motoryczny

Definiowany jest jako poprawa parametrów sportowca oraz prewencja urazów. Właściwie zaplanowany pod indywidualne potrzeby sportowca to klucz do budowania formy i utrzymania jej na wysokim poziomie. Trening ten koncentruje się głównie na kilku komponentach:

  • sprawności,
  • sile,
  • wytrzymałości,
  • szybkości,
  • gibkości,
  • koordynacji
  • koordynacji nerowo-mięśniowej.

Dzięki nim możemy uzyskać optymalny poziom wytrenowania, wyeliminować przeciążenia aparatu ruchu i poprawić stabilizację kończyn i kręgosłupa. Indywidualnie zaplanowany trening motoryczny przeznaczony jest dla każdego, trenującego zarówno profesjonalnie, jak i amatorsko.

Trening motoryczny sprawdzi się jako uzupełnienie w rozwoju sportowca w dyscyplinach takich jak:

    • Piłka nożna
    • Bieganie
    • Lekkoatletyka
    • Tenis
    • Siatkówka
    • Koszykówka
    • Piłka ręczna
    • Jazda na nartach

• Trening z wykorzystaniem BlazePodów:

Dzięki zastosowaniu nowej technologii w łatwy sposób możemy ukierunkować daną jednostkę treningową pod kształtowanie zdolności czy też procesów takich jak: refleks, percepcja, szybkość reakcji i koordynacja nerwowo-mięśniowa.

Urządzenie to doskonale rozwija również orientację przestrzenną i pozwala wprowadzić w trening niezastąpiony oraz angażujący element rywalizacji.

• Trening z wykorzystaniem taśm oporowych

Ćwiczenia z taśmami oporowymi pomagają zwiększyć wytrzymałość i wydolność, rozwijają siłę, sprawność naszego organizmu, poprawiają koordynację oraz wpływają dobrze na stabilizację i równowagę. Dzięki nim można wzmocnić w kontrolowany sposób konkretny mięsień lub grupy mięśniowe. Stosowane są zarówno w treningu statycznym jak i dynamicznym.

• Trening z wykorzystaniem TRX

Trening TRX to ćwiczenia z masą własnego ciała, do których wykorzystuje się specjalne zawieszane pasy regulujące. Trening ten pozwala na równomierny rozwój bez obciążania stawów i kręgosłupa. Podczas ćwiczeń wiele grup mięśniowych pracuje jednocześnie m.in. mięśnie głębokie, które odpowiadają za poprawną postawę oraz stabilizację sylwetki. Trening na taśmach poprawia siłę, wytrzymałość, stabilizacje oraz równowagę i przyczynia się do zapobiegania urazów czy przeciążeń. Trening TRX polecany jest każdemu, niezależnie od stopnia jego wytrenowania.

• Trening na płotkach i drabince koordynacyjnej

Trening z wykorzystaniem płotków i drabinki koordynacyjnej to doskonała forma zajęć, dzięki której rozwijamy wiele cech sprawności. Możemy wyróżnić poprawę zdolności koordynacyjnych oraz ogólnej sprawności ruchowej zawodnika oraz jego szybkość co z kolei przekłada się na lepsze wyniki sportowe. Lepsza koordynacja i poprawa kondycji wpływają też pozytywnie na samopoczucie. Przy wykorzystaniu tych akcesoriów pracujemy również nad koordynacją, zdolnościami szybkościowymi i wytrzymałościowymi jak i poprawiamy technikę, sprężystość i czas reakcji.

• Trening siłowy

Wpływa ona na szybkość ruchu, wytrzymałość oraz zręczność. Włókna mięśniowe poprzez wykorzystanie tego typu treningu rozwijają się i reagują – przez co są bardziej sprawne oraz zdolne do lepszego odbioru i przekazu sygnałów z centralnego układu nerwowego. Trening siłowy możemy zastosować zarówno u dzieci od 8 roku życia jak i u starszych zawodników.

• Trening plyometryczny i generowania mocy

Trening tego typu pomaga rozwinąć szybkość, moc i uczy generowania mocy, a więc przekształcania siły maksymalnej w moc, i efektywnego jej użytkowania. Polega on na uprzednim rozciąganiu mięśnia, a potem jego maksymalnie szybkim skurczeniu. Tak więc trening plyometryczny pomaga wygenerować szybkość na starcie, moc w trakcie rzutu czy momencie odbicia w trakcie skoku. Podczas tych ćwiczeń aktywowanych jest też więcej włókien mięśniowych.

• Trening szybkości i wytrzymałości

Trening szybkościowy to bardzo ważna cecha w procesie treningowym, ponieważ wpływa na nasz układ nerwowy i kształtuje włókna mięśniowe II typu (szybkokurczliwe).
Wytrzymałość natomiast jest mocno związana z wydolnością organizmu, czyli zdolnością do wykonywania długotrwałego wysiłku fizycznego. Kształtuje również włókna mięśniowe I typu (wolno kurczliwe). Określa ona między innymi potencjał organizmu do ćwiczeń oraz zapewnia prawidłowe funkcjonowanie układu krwionośnego i oddechowego.

• Trening z piłkami lekarskimi

Piłka lekarska jest urządzeniem powszechnie stosowanym w rehabilitacji. Można wykorzystać je również do poprawy najważniejszych cech motorycznych naszego ciała. Treningi z piłką lekarską można ukierunkować na budowanie konkretnej cechy motorycznej. Sprawdzi się również jako narzędzie zwiększające dynamikę, generowanie mocy czy też jako trening oporowy i szybkościowy. Jednostki treningowe z piłkami uczą sportowców także precyzji i koordynacji przy okazji angażując wiele grup mięśniowych jednocześnie. Pozwala także na duże urozmaicenie sesji treningowych. Trening z piłkami lekarskimi może być wykorzystywany przez sportowców wszystkich dyscyplin.

• Trening mobilności i stabilności

Przy treningu mobilności i stabilności kierujemy się zasadą „joint by joint” przedstawioną przez Graya Cooka i Michaela Boyla. Staw może mieć tendencję do stabilności lub mobilności. Stawy mobilne odpowiedzialne są za ruch, a stawy stabilne za kontrolę postawy ciała. Trening odpowiednio dobrany polega na zwiększeniu zakresu ruchomości stawów oraz poprawie ich pracy poprzez wpływ na elementy elastyczne takie jak mięśnie, ścięgna czy powięź. Trening mobility wykonujemy na cały układ mięśniowo – szkieletowy dzięki czemu możemy zapobiec wielu urazom, poprawić technikę chodu lub biegu oraz wspomóc rehabilitację.

• Trening obwodowy

Trening obwodowy to inaczej zestaw ćwiczeń wykonywanych w jednej jednostce treningowej, której celem jest zbudowanie wytrzymałości ogólnej bądź specjalnej. Ćwiczenia odpowiednio zaplanowane układa się w tak zwane stacje, które tworzą pewien cykl treningu. Zawodnik przechodzi między nimi od jednej stacji do następnej, aż do momentu kiedy wszystkie z nich zostaną zrobione – wtedy mówimy o wykonaniu jednego cyklu. Trening ten jest ogólnorozwojowy i wzmacnia każdą partię ciała.

• Trening Techniki Biegu

To trening skupiający się nad poprawą techniki, jakości i ekonomii biegu. Technika podczas biegania ma ogromny wpływ na nasze zdrowie i rezultaty osiągane na zawodach, dlatego warto stworzyć prawidłowy wzorzec ruchu podczas regularnych treningów. Podczas treningu zwracamy uwagę na położenie środka ciężkości, ustawienie stawów biodrowych, ruch rąk czy ustawienie pleców. W kontrolowany przez trenera sposób pracujemy nad słabymi punktami w naszym ciele, aby polepszyć i zoptymalizować bieg. Trening dedykowany jest zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych.

Trening techniki biegu

Treningi biegowe oraz indywidualne plany treningowe to oferta skierowana do biegaczy na każdym poziomie wytrenowania – niezależne od tego czy dopiero zaczynasz swoją przygodę czy jesteś blisko zawodowego trenowania.

Oferujemy plany treningowe na dystansach średnich 800m-1500m; długich 5km, 10km, półmaraton i maraton, czy też plany pod biegi górskie.

Jedno jest pewne – bez odpowiedniego indywidualnego planu, dostosowanego w pełni do Twoich możliwości oraz codziennych obowiązków ciężko będzie osiągnąć jak najlepsze rezultaty czy wyznaczone cele.

 

Czym jest trening biegowy?

Jest to indywidualne spotkanie na terenie Krakowa, podczas którego oceniane są Twoje możliwości oraz ogólna sprawność. W zależności od potrzeb przeprowadzamy m.in.:

  • Trening specjalistycznej siły biegowej – jeden z ważniejszych elementów treningowych biegacza. Trening ten dynamicznie wzmacnia mięśnie oraz poprawia technikę i ekonomię biegu.
  • Trening wytrzymałościowy – określa on między innymi potencjał organizmu do ćwiczeń oraz zapewnia prawidłowe funkcjonowanie układu krwionośnego i oddechowego.
  • Trening szybkościowy – wpływa na nasz układ nerwowy i kształtuje włókna mięśniowe II typu (szybkokurczliwe).
  • Trening techniki biegu – trening skupiający się nad poprawą techniki, jakości i ekonomii biegu.

Czym jest plan treningowy?

Podstawowy

150 PLN /msc
  • Ułożenie indywidualnego, miesięcznego planu treningowego
  • Treningi rozpisywane z częstotliwością tygodniową
  • Dostęp do indywidualnego konta zawodniczego
  • Stały kontakt z trenerem
  • Wyznaczanie prędkości i intensywności treningowych w oparciu o start kontrolny

Komfort

300 PLN /msc
  • Zawiera pakiet PODSTAWOWY
  • Możliwość konsultacji dietetyczno-treningowej
  • Jeden trening indywidualny w miesiącu
  • Możliwość uczestnictwa w cotygodniowych treningach ogólnorozwojowych SD Training
  • Analiza badań krwi
  • Dostęp do grupy treningowej SD Training w social mediach
  • Zniżki u partnerów (Decathlon, Fizjoterapia Osteopatia Tabor, Symferia)

Premium

500 PLN /msc
  • Zawiera pakiet KOMFORT
  • Analiza techniki biegu
  • Ocena funkcjonalna
  • Dwa treningi indywidualne w miesiącu
  • Podstawowa suplementacja na dany okres treningowy
  • Dostęp do plików zawierających zalecane ćwiczenia wzmacniające dla biegaczy

Jest to plan, dostosowany pod Twoje codzienne obowiązki oraz poziom wytrenowania. Po wypełnieniu formularza i jego przeanalizowaniu przez trenera, następuje kontakt mailowy lub telefoniczny, podczas którego przedstawiony zostaje cały program treningowy.

Istnieje również możliwość bezpośredniego spotkania i omówienia szczegółów.

Etapy wyboru planu treningowego:

  1. Wybranie planu biegowego
  2. Wypełnienie otrzymanego formularza
  3. Kontakt telefoniczny lub mailowy
  4. Rozpoczęcie współpracy

Plany treningowe oraz treningi biegowe prowadzi doświadczony zawodnik, licencjonowany trener oraz medalista Mistrzostw Polski Szymon Dobaj.

Trening dla kobiet w ciąży

Ciąża - okres wielu zmian

Czas ciąży to moment wielu zmian adaptacyjnych w organizmie kobiety w zakresie anatomii, fizjologii czy metabolizmu, które warunkują prawidłowy jej przebieg. Podczas ciąży zmienia się postawa ciała w wyniku zmian w układzie narządu ruchu, co wpływa na układ mięśniowo-szkieletowy kobiety. Powstają przez to dysfunkcje stawowe, więzadłowe czy mięśniowo-powięziowe. Analizując cykl przemian zachodzących w organizmie kobiety ciężarnej nie ma przeciwwskazań do uprawiania aktywności fizycznej w tym okresie, a zdecydowanie rekomendowane jest jej stosowanie. Zostało udowodnione, że bezpieczna odpowiednio dobrana aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na przebieg ciąży, porodu i rozwijającego się maluszka w brzuchu. Z racji, że jest to kwestia bardzo indywidualna decyzję o możliwości wykonywania takich ćwiczeń podejmuje lekarz prowadzący ciążę. Jeżeli ten krok jest spełniony, w Symferii oferujemy pomoc w zakresie bezpiecznego przygotowania się do porodu oraz dobrego samopoczucia w ciąży.

Dlaczego trening w ciąży?

W wyniku stosowania specjalistycznych ćwiczeń u kobiet w okresie ciąży obserwuje się:

  • poprawę ogólnej kondycji kobiety ciężarnej,
  • prawidłowy przyrost masy ciała oraz mniejsze zmiany w układzie ruchu
  • zmniejszone występowanie takich uciążliwości jak: bóle okolicy lędźwiowo-krzyżowej, kurcze łydek, obrzęki, zastoje żylne, bóle głowy;
  • większą stabilność emocjonalną
  • usprawnienie porodu i zmniejszenie ryzyka powikłań;
  • szybszą rekonwalescencję poporodową;
  • poprawę ukrwienia gruczołów laktacyjnych;
  • obniżenie wskaźnika zachorowalności i umieralności okołoporodowej;
  • korzystniejszą ocenę noworodków w skali Apgar oraz ich lepszy rozwój psychiczny.

Formy i rodzaje treningu w ciąży:

W zależności od postawionego celu, treningowego wyróżniamy następujące ćwiczenia dla kobiet w ciąży, które podczas treningu możemy łączyć:

  • Ćwiczenia pobudzające układ krążenia
  • Ćwiczenia rozciągająco-rozluźniające, gibkościowe
  • Ćwiczenia uelastyczniające mięśnie dna miednicy
  • Ćwiczenia wzmacniające mięśnie kończyn, grzbietu i klatki piersiowej
  • Ćwiczenia w napinaniu i rozluźnianiu
  • Ćwiczenia oddechowe
  • Psychoprofilaktyka porodowa, przygotowanie do porodu
  • Relaksacja w ciąży

Trening dla kobiet po porodzie

Połóg – okres zmian poporodowych

Połóg jest okresem poporodowym u kobiety trwającym medycznie ok. 6-8 tygodni, w którym cofają się zmiany w organizmie wywołane okresem ciąży i porodu. Zmiany te mają charakter ogólnoustrojowy i przede wszystkim zachodzą w okolicy narządu rodnego. Oczywiście połóg nie jest dobrym momentem na bardzo intensywne treningi czy budowanie formy, za to idealnym na reedukację systemu lokalnego, mięśni głębokich czy budowania dobrych podstaw.

Dlaczego ćwiczymy po porodzie?

Ćwiczenia w okresie połogu i po połogu mają ogromne znaczenie. Następuje wtedy:

  • Poprawa samopoczucia kobiety i osiągnięcie równowagi psychicznej po porodzie
  • Przywrócenie prawidłowej postawy ciała
  • Przyśpieszenie procesu inwolucji (obkurczania się) macicy
  • Szybsze gojenie się ran okołoporodowych
  • Szybsze odtworzenie funkcji przepony moczowo-płciowej
  • Szybsze odzyskanie napięcia mięśni brzucha
  • Zapobieganie obniżaniu się narządu rodnego
  • Zapobieganie nietrzymaniu moczu
  • Zmniejszenie ryzyka powikłań zatorowo-zakrzepowych

Zdecydowanie warto ćwiczyć już w połogu ze względu na działające hormony ciążowe, które ułatwiają nasz powrót do formy. Największe zmiany odbywają się w pierwszych 2 tygodniach, także jeżeli tylko czujesz się na siłach, postaw na właściwy powrót do ćwiczeń, zabierz maluszka ze sobą i skorzystaj z treningu poporodowego, który oferuje nasze centrum.

Kiedy można zacząć ćwiczyć?

Początek rozpoczęcia ćwiczeń jest zmienny osobniczo oraz zależny od stanu i samopoczucia kobiety rodzącej. Jednak jeżeli nie ma przeciwwskazań, bezpiecznie jest wprowadzić ćwiczenia ruchowe w połogu po 10-12 godzinach po porodzie fizjologicznym; a po porodzie operacyjnym, wykonanym cięciem cesarskim po 12-24 godzinach. W Symferii staramy się dobrać tak zestaw ćwiczeń, by odpowiednio zadbać o Twoje bezpieczeństwo, samopoczucie, a przede wszystkim zdrowie. Treningi intensywniejsze można rozpocząć po prawidłowo zakończonym połogu i kontroli lekarskiej oraz fizjoterapeutycznej i zaleca się, aby początkowo był to trening medyczny, następnie sylwetkowy, a dopiero na końcu mocno sportowy.

Trening mięśni dna miednicy

Czym są mięśnie dna miednicy i jaka jest ich funkcja?

Mięśnie dna miednicy to grupa mięśniowa niezwykle istotna w przypadku funkcjonowania układu moczowego i płciowego. Często jest to grupa pomijana podczas wykonywania aktywności fizycznej. Mięśnie dna miednicy odgrywają kluczową rolę w przypadku podtrzymywania narządów takich jak: pęcherz moczowy, cewka moczowa, odbyt oraz macica i pochwa u kobiet. Pełnią również funkcję stabilizującą tułów. Niezwykle ważną rolę spełniają też w życiu seksualnym – głównie umiejętność ich aktywacji i relaksacji oraz podczas porodu – kiedy to wspomagają akcję porodową na etapie przechodzenia płodu przez kanał rodny.

Koncepcja Treningu Bebo ®

Mięśnie dna miednicy potocznie nazywane są mięśniami Kegla – nazwa wywodzi się od amerykańskiego urologa Arnolda Kegla, który po raz pierwszy opisał wykonywanie ćwiczeń tych partii mięśniowych. Na przestrzeni ostatnich lat wiedza na temat tych mięśni bardzo się rozwinęła i powstał naukowo ugruntowany trening mięśni dna miednicy. Jest on bardzo istotny nie tylko w procesie leczenia, ale przede wszystkim w profilaktyce. Tak jak ćwiczymy i wzmacniamy różne partie mięśniowe, tak powinniśmy też dbać i trenować mięśnie dna miednicy – zaczynając od funkcjonowania w domu czy pracy. Najważniejszym założeniem jest więc, by trening BeBo® połączyć z czynnościami życia codziennego. Chcemy tym treningiem zredukować wszelkie przeciążenia naszego aparatu ruchu i poprzez zróżnicowany zestaw ćwiczeń wpłynąć na nasze mięśnie.

Koncepcja Treningu Bebo ®

Trening ten ma na celu prewencję, terapię oraz przeciwdziałanie konsekwencjom zbyt słabych mięśni dna miednicy, takich jak:

  • nietrzymanie moczu,
  • niestabilność kręgosłupa,
  • dolegliwości bólowe pleców,
  • opadanie narządów jamy brzusznej,
  • problemy związane z prostatą czy erekcją.

Koncepcja ta sprawdza się również w rehabilitacji ginekologicznej, urologicznej, po operacjach podbrzusza, a także w ciąży i po porodzie.

Analiza techniki biegu

Jak przeprowadzamy taką analizę?

Na wstępie wykonujemy bieg poprzedzony odpowiednią rozgrzewką aby technika biegu była jak najbardziej przybliżona do tej codziennej. Całość biegu rejestrujemy profesjonalnym sprzętem w trzech płaszczyznach – od przodu, boku i tyłu. Następnie przeprowadzamy ocenę funkcjonalną, dzięki której wychwytujemy m.in. asymetrie czy słabe punkty w ciele.
Analizę przeprowadzamy przy użyciu odpowiedniego programu, gdzie zaznaczamy wszystkie szczegółowe punkty na zarejestrowanym uprzednie materiale. Na sam koniec przygotowujemy plik w wersji pdf z odpowiednim zestawem zdjęć, wszystkimi oznaczeniami oraz doborem indywidualnych ćwiczeń rozciągających i wzmacniających słabe ogniwa.

Wywiad

Opis dotychczasowych problemów, objawów bólowych, przebytych kontuzji.

Video-analiza

Badanie w oparciu o zarejestrowanie techniki biegu, w celu rozeznania błędów technicznych.

Ocena funkcjonalna

Wychwycenie słabych punktów w ciele oraz asymetrii.

Przygotowanie materiałów

Przy użyciu odpowiedniego programu i opracowaniu materiałów, zapoznasz się z aktualną techniką biegu i poznasz odpowiednie techniki oraz ćwiczenia dzięki którym będziesz wiedział o swoich błędach oraz sposobach na ich korektę.

Testy Wydolnościowe

Badania wydolnościowe są dobrym sposobem wyznaczenia kondycji i poziomu wytrenowania danej osoby. Na ich podstawie można ocenić stan przygotowania danego organizmu, dobrać odpowiednie obciążenie treningowe i poznać progi metaboliczne czy też strefy treningowe. Pozwoli nam to na precyzyjne zoptymalizowanie treningu dzięki czemu szybciej osiągniemy swoje założone cele treningowe.

Struktura przeprowadzenia testu:

  • Wywiad z zawodnikiem
  • Przeprowadzenie testu wydolnościowego jako test progresywny biegowy, według koncepcji prof. Jerzego Żołądzia
  • Badanie wartości tętna, intensywności, średniej prędkości oraz pomiaru kwasu mlekowego.
  • Analiza przeprowadzonego badania, wyznaczenie progów metabolicznych i dostosowanie stref treningowych oraz porady trenerskie.